18

Friday, June

Prawo i Podatki

Bezrobocie będzie rosło do II połowy 2014r.?
 /  / Bezrobocie będzie rosło do II połowy 2014r.?
Bezrobocie będzie rosło do II połowy 2014r.?

Bezrobocie będzie rosło do II połowy 2014r.?

Bezrobocie będzie rosło do II połowy 2014r.?
Analitycy są zdania, że na koniec 2013r. bezrobocie może sięgnąć poziomu 14 % i więcej.

Spadki, które można było obserwować do tej pory od początku marca były efektem sezonowym, spowodowanym okresowym ożywieniem w sektorach: turystycznym, budowlanym, usługowym i gastronomicznym. Poprawa ma przyjść dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.
Brak sygnałów na trwałą poprawę

Ekonomiści przekonują, że w tej chwili z gospodarki nie napływają żadne informacje, które mogłyby wskazywać na poprawę sytuacji na krajowym rynku pracy. Wydaje się, że na koniec tego roku bezrobotnych przybędzie do poziomu 14-14,5 %, ponieważ już teraz nie da się jednocześnie wskazać, że liczba ofert pracy rośnie – przeciwnie, eksperci spodziewają się ich spadku w związku z kilkoma branżami, które wyraźnie słabną w okresie od jesieni do wiosny.

Poza tym poprawy na rynku pracy nie jest w stanie też poprawić chwilowe ożywienie gospodarcze. Przedsiębiorcy nadal obawiają się recesji i nadal utrzymują, że zainteresowanie ich produktami i usługami nie jest równie dobre jak jeszcze na początku 2008r. Ostatecznie, firmy w ciągu najbliższych kilku miesięcy być może nieco poprawią swoje nakłady inwestycyjne, ale w kwestii kapitału ludzkiego – szykują się oszczędności. Biznes w okresie kryzysu woli płacić premie za nadgodziny dla aktualnych pracowników niż tworzyć nowe stanowisko pracy i etat.

Przyjmuje się, że na znaczną poprawę na rynku pracy powinniśmy poczekać do II połowy przyszłego roku.

About the author:

Related posts